Kliniğimiz minik dostunuzun tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanlar ile donatılmıştır. Kliniğimizde Lazer sistemli hematoloji cihazı, biyokimya analiz cihazı, digital röntgen, ultrason, idrar analiz cihazı, mikroskop cihazları ile teşhise gidilmektedir. İleri tetkik gerektiren durumlarda anlaşmalı olduğumuz veteriner laboratuvarı ile çalışmaktayız.

IDEXX VETTEST BİYOKİMYA ANALİZ CİHAZI

IDEXX VetTest Biyokimyasal Analiz Cihazı veteriner hekimlikte en çok kullanılan ve güvenilirliği kanıtlanmış analiz cihazıdır.

Güvenilir

 • IDEXX kuru slayt teknolojisindeki katmanlı yapı sayesinde numune kalitesini etkileyen hemoliz, lipemi ve ikterus gibi faktörler elimine edilerek ölçüm yapılır

 • VetTest'in güvenilirliği, ''Gold Standard'' prensibi ile çalışan Johnson&Johnson firmasına ait Ortho Clinical Diagnostics Vitros 250 Biyokimyasal Analiz Cihazı ile karşılaştırılarak kanıtlanmıştır

Hızlı

 • Yüksek devri sayesinde çok daha hızlı çalışan IDEXX StatSpin® santrifüjü ile elde ettiğiniz plazmayı kullanarak hasta sahibinin bekleme süresini en aza indirebilirsiniz

 • Aynı anda 12 parametreye bakabilirsiniz 

Esnek

 • Hem serum hem de heparinli plazma numunesi ile çalışabilirsiniz

 • Biyokimyasal parametrelere tek tek bakabilir, parametrelerden kendi

  profillerinizi oluşturabilir ya da hazır profillerden kullanabilirsiniz

 • İdrardaki protein/kreatinin (Urine P:C) oranını değerlendirebilirsiniz

 • Geniş menüsünden hasta türünü seçebilirsiniz 

Özellikler

Türler: Köpek, kedi, at, sığır, kanatlı, gelincik, keçi, kertenkele, lama, maymun, fare, domuz, tavşan,

rat, su kaplumbağası, koyun, yılan ve kaplumbağa 

Numune miktarı: Bir parametre için 40 μl; ilave her parametre için 10μl 

Numune tipi: Plazma, serum ve idrar

Analiz süresi: 6 dakika

 

İDEXX LASERCYTE DX HEMATOLOJİ CİHAZI

Lazer Akış Sitometresi

LaserCyte Dx ® Hematoloji Analizörü kan örneklerini analiz etmek için referans laboratuvar teknolojisini kullanır. Analizör , her bir hücre üzerine bir lazer ışını odaklıyor ve dört ayrı dedektöre ışık saçılımı nicelik kazandırıyor .

Aynı anda analizör, hücrenin lazer ışını boyunca geçmesi için geçen süreyi ölçer. Bu hücre seyahat süresi "uçuş zamanı" olarak adlandırılır ve hücre çapına ilişkin veriler sağlar.

Örnek:
Bir el fenerini lazer için bir benzetme olarak düşünün. Bir golf topunu ışığın önüne geçirmek, bir basketbolu aynı ışıktan geçirmekten daha kolaydır.

Uçuş süresi veya hücre çapı ölçülürken, dört diğer dedektör, topa sıçradığı ışığın miktarını ölçüyor.

Bir golf topunun gömme tasarımı, ışığı, basketbolun dikişli tasarımından farklı şekilde kıracaktır. Bu nedenle, bu benzetmede, golf topu basketbolda farklı bir "hücre" olarak sınıflandırılacaktı.

Dört dedektör , boyut, karmaşıklık, parçacık ve ışık emilimini ölçmek için her hücreden gelen ışığın dağılımını nicelleştirir - bir kan damarına bakarken bir patologun incelediği nitelikler.

LaserCyte Dx analizörü daha eksiksiz bir teşhis için gerekli verileri sağlar; çünkü şunları yapabilirsiniz:

 • Kırmızı kan hücrelerini analiz edin
 • Retikülositleri tanımlayın ve mutlak bir retikülosit sayısı oluşturun
 • Beş çeşit beyaz kan hücresini tanımla

Lazer akış sitometrisinin avantajları

 • Bir lazer akış sitometrisi tabanlı analizör, alyuvarlar, beyaz kan hücreleri ve trombositlerin çoklu özelliklerini (nükleer ve sitoplazmik materyal) değerlendirdiğinden, diğer sistemlere göre daha doğru ve güvenilir sayımlar üretir.
 • Tırtıklı trombositler algılanabilir ve işaretlenebilir.
 • Büyük trombositler (kedilerde sıkça rastlanır) trombosit granüllerinin neden olduğu ışığın dağılım farkından dolayı eritrositlerden ayırt edilebilir.
 • Lazer akış sitometrisi tabanlı analizörler, doğru ve tekrarlanabilir retikülosit sayıları üretmek için ihtiyaç duyulan çok sayıda (> 200.000) eritrositi hızla sayabilirler.

 

Bakılan Parametreler: (24 Parametre) Hct, RBC, Hgb, MCV, MCH, MCHC, RDW, retikülositler (mutlak sayı ve yüzdelik), WBC, nötrofiller (sayı ve yüzde), lenfosit sayısı ve yüzdesi, monosit sayısı ve yüzdesi, eozinofiller ), bazofiller (sayı ve yüzde) ve plateletler (sayı, MPV, PDW ve PCT)

 

SİEMENS CLİNETEK STATUS +

Bu idrar analiz cihazı ile tam parametre idrar değerlerinin dışında mikroalbümin ölçümü yapılabilmektedir. Çok az miktarda idrarda bulunan albümini normal idrar cihazları ölçemez. Bu değer ile pet'inizin bazı hastalıklarını önceden tahmin etmek mümkündür.