Kedilerde karma aşı etkilerinden dolayı oldukça önemlidir. Karma aşıların düzenli olarak takip edilmesi kedinin sağlığı açısından önemli olurken aynı zamanda aile sağlığı içinde gereklidir.Kediler doğumundan itibaren aşı takvimine uygun olarak aşılandığında yaşamları boyunca pek çok sağlık problemlerinden de uzak kalmış olacaklardır.

Kedilerde aşı zamanlaması kedinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Temel aşıların yapılması zorunluluktur.

Kedilerde karma aşı

Karma Aşı Yapmak Gerekli Mi?

Karma aşıların zaman aralığına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu aşılar aksatılmış olacağından dolayı kedinin sağlığı açısından iyi olmayacaktır.Karma aşılar 3 ana aşıdan oluşmaktadır.Bunlardan ilki iç dış parazit aşıları, ikincisi lösemi aşısı ve üçüncüsü kuduz aşısıdır. Kediler için geliştirilmiş olan tüm aşılar hem kedi hem de sahibi açısından önemlidir. Aşı sayesinde ölümcül hastalıklarında engellenmesi sağlanmış olacaktır.

Karma Aşı Yaptırmak Ne İşe Yarar?

Karma aşılar farklı şekilde değerlendirilebilir. İnsanlara uygulanan aşılarda olduğu gibi hayvanlara vurulan aşılarda mühimdir. Kediler karma aşı sonrasında grip, nezle ve gençlik hastalığı gibi enfeksiyonlara karşı korunmuş olacaktır.

Karma aşıların en önemli etkisi koruyucu olmasıdır. Düzenli olarak yapılan aşılar sayesinde kedi hangi koşullarda olursa olsun daha sağlıklı kalacaktır.

Karma aşıların faydaları birden fazladır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanların sağlığı açısından da önemli olan bu aşıların kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.Aşağıda karma aşıların ne işe yaradığı sıralanmıştır.
 • Ölümle sonuçlanabilecek birçok hastalığa karşı kedilerin korunmasını sağlar.
 • Grip ve nezle gibi hastalıkların önlenmesini sağlar.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarından kedinin korunmasını sağlar.
 • Kanlı ishal hastalığını önler.
 • Gençlik hastalığından korur.

​Hayvanlara yapılan tüm aşılar yalnızca onların sağlığı için değil aynı zamanda çevre sağlığı açısından da çok önemlidir. Bazı hastalıklar vardır hayvandan insana geçebilir. Dolayısıyla evinizde beslediğiniz bir hayvanın bu hastalıklara yakalanması halinde size bulaşmaması mümkün değildir. Özellikle parazitler bu noktada çok büyük tehlikedir.

Karma Aşı Kaç Doz Halinde Yapılır?

Karma aşısının dozu ve aralıklarına da dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak karma aşılar 2 doz halinde yapılır. Birinci doz ile ikinci doz arasında olması gereken süreye mutlaka dikkat edilmelidir. Dozların aralıklarına dikkat edilmesi halinde olası sağlık problemlerinden de korunmuş olur.

Karma aşılarda doz ayarlaması ve süresi veteriner tarafından belirlenir. Bu nedenle bu aşıları yaptırırken veterinerinizin size belirtmiş olduğu zaman dilimi içerisinde mutlaka kedinizi veterinere getirmelisiniz.

Kedinizde Karma Aşısına Ne Zaman Başlamalısınız?

Kedilerde karma aşının takvimi vardır. Bir kedi 2 aylık oluncaya kadar söz konusu olan aşıların mutlaka yaptırılması gerekir. Yavru kediler 16 haftaya kadar düzenli olarak aşılanmalıdır. Aşağıda yavru kedilerde yapılması gereken karma aşı takvimi belirtilmiştir.

 • Kedi İç Dış Parazit Aşısı: 6 – 8 Hafta
 • Kedi Karma Aşı: 8 -10 Hafta
 • Kedi Lösemi Aşısı: 9 – 11 Hafta
 • Kedi Kuduz Aşısı: 12 - 14 Hafa​

Kedilerde karma aşı hakkında daha fazla bilgi almak ister misin?

Karma aşılar kadar dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu aşıların tekrarlama süreleridir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak kedi karma aşısını 10-12 haftada tekrar edilmesi gerekir. Bu sayede kedi olası parazitlerden korunmuş olacaktır.

Karma Aşının Yan Etkileri

Her aşı uygulamasında olduğu gibi karma aşılarında kendi içerisinde bir takım yan etkileri vardır. Bu yan etkiler bir gün süreyle etkisini gösterebilir ve kendiliğinden yok olur. Ancak olası bir şekilde etkiler devam ederse mutlaka veterinerinize danışmanız gerekir. Karma aşı olduktan sonra bir kedide aşağıdaki durumlar söz konusu olursa dikkatli olunması gerekir.

 • Halsizlik
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • İshal ve kusma (tehlikeli)

Kedi aşı olduktan sonra titreme ve ishal gibi belirtilerle karşı karşıya kalmışsa bu ciddi bir durumdur ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle bu şekilde bir durumla karşılaşılması halinde mutlaka veterinerle görüşmek gerekir. Aşı sonrasında kedi bir müddet sorun yaşıyor olsa da daha sonrasında tekrar eski haline dönecektir.  Kısa sürede toparlanmış olan kedi daha canlı ve daha keyifli olacaktır.