Kuş veteriner hekimliği yani siz hasta sahiplerinin kuş veterineri olarak tabir ettiği hekimlik nedir? Her Veteriner hekim kuşlara bakabilir mi? Kuşlar küçük hayvanlar olduğu için operasyonu kaldırabilir mi? Kuşumun ameliyat olması gerekiyor ama anesteziyi kaldırabilir mi? gibi bir çok soruyu merak ediyor olabilirsiniz. Bu soruların cevabı için kuş sağlığında 10 yıllık tecrübesiyle hizmet veren ŞirinVet hekimlerinden randevu alın !

 

kuş veterineri

kuş veteriner  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Hangi durumlarda kuşumu size getirmeliyim?

Kuş ve diğer kanatlı hayvanlar memelilere kıyasla daha hassas ve narin olduklarından anormal bir bulgu ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden veteriner hekiminize götürmeniz gerekmektedir. Basit görünen bir keyifsizlik bazen çok ciddi enfeksiyonun habercisi olabileceği gibi hafif bir aksama geri dönüşü olmayan ortopedik problemlere sebebiyet verebilir. Bütün bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan laboratuar incelemeleri ve gerekiyorsa röntgen vb ileri tetkikler bu aşamalarda problemin tam olarak tespit edilmesine olanak sağlayacaktır.

Kuşlarda hastalık belirtileri nelerdir?

Çok narin minik doslarımız en ufak bir şikayeti olduklarında bunu vucut dilleriyle belli ederler. Halsizlik, iştahsızlık, kusma, kendine zarar verme, senin kısılması yada hiç ötmeme, ishal, kabarma, topallık  gibi şikayetler kuşunuzun hasta olduğun göstergesidir. 

ŞirinVet olarak ekibiniz ve donanımınız kuşları ameliyat etmeye yeterli mi?

Kuş cerrahisi alanında aldığımız eğitimlerle ve 10 yılı aşkın tecrübemizle mükemmel bir anestezi ve operasyon bilgisine sahibiz. En uygun ve güncel anestezi protokolleriyle ameliyata alır mümkün oldukça en kısa sürede bitirmeye çalışırız.

 

  

 

Resim: Kliniğimizde yapılan kuş ameliyatlarından sadece bir kaçı sergilenmiştir.

 

Kuşlarda hangi görüntüleme yöntemlerinden faydalanıyorsunuz?

Röntgen kuşlarda uyguladığımız en sık görüntüleme yöntemidir. Bunun yanında endoskopi, ultrason kuşlar için uyguladığımız görüntüleme teknikleridir.

Laboratuvarınız kuşlar için uygun mu? 

Dışkı analizi, Hemogram ve biyokimyasal kan analizleri için avrupa standartlarında laboratuvarımız onlar için dizayn edilmiştir. Dünyada referans kabul edilen İdexx laboratuvarı cihazlarına sahibiz.  

ŞirinVet kuş doktorunuz kuşunuzun detaylı muayenesi yapar ve ileri tetkik yapılması gerektiğinde bunları size bildirir. Bu bazen röntgen olabilir. Bazen hematolojik ve biyokimyasan kan tetkiklerini içerir. Bazen dışkı tahlili bakılması gerekir. Tüm bu işlemlerden sonra hekiminiz tedaviyi şekillendirecektir. Bu süreçte bize güvenmenizi ve sabırla beklemenizi isteriz.

Kanatlılar da dahil olmak üzere tüm hayvanların muayene ve tedavisini yapmakla yetkili kişi Veteriner hekim'dir. Siz evcil hayvan sahipleri olarak minik dostunuzu yetkili olmayan (petshop çalışanı, kuş yetiştiricisi vs.) kişilerin tavsiyesiyle tedavi etmeye kalkmayınız.
 
ŞirinVet Veteriner Kliniği olarak kanatlı hayvan muayenesinde; genç, dinamik ve tecrübeli kadromuzla hizmet vermekteyiz. 
 

İnstagram'dan Bizi Takip Edin ! @sirinvet

 

İletişim Numarası : 0(212) 607 1700