Mikroçip nasıl bir şey?

Bir pirinç tanesinden daha büyük olmayan bu mikroçipler veteriner hekimler her türlü pet hayvanına implante edilebilirler. Bu çip kendine özel bir numara tasir. Kayıtlı olduğu sistemde hayvanın adı, sahibinin bilgileri ulaşılmak üzere bulunur.

Mikroçip hakkında sık sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız

Mikroçip nasıl Çalışır?

Teknolojinin temelleri 2.nci Dünya savaşına kadar gider ancak son birkaç yılda ucuz ve bu derecede küçük duruma geldi ve pet sektöründe kullanılmaya baslandı.

Pet mikroçip radyo frekanslı identifikasyon (RFID) teknolojisi kullanır. Adından da anlaşılacağı gibi RFID Mikroçipler, veri iletmek için radyo frekans dalgaları kullanır. RFID çip veri bulundurur ve elektromagnetik kuvvet ile enerjisini sağlayarak alıcısı ile veri alış verisi içinde girer.

Degisik RFID çipler vardır. Ancak hayvanlar için kullanılanlar aktif olarak bilgi transfer etmek zorunda değildirler. Sadece bilgiyi içerirler ve istendiğinde alıcı ile devreye girip bilgiyi aktarırlar. Bu çesit çiplere pasif çip denir. Pasif mikroçipler pil veya baska bir güç kaynaği içermezler.

Pirinç tanesi kadar küçük olan çipler birkaç bölümden oluşurlar. İlk olarak cam kapsül Bu cam kapsül biyouyumludur. Yani hayvana zarar vermez , toksik, allerjik değildir. Mikroçipler hayvanın içinde ilerlemesin diye polprpilen polymer ile kaplıdir. Bunuda polimer hayvanın bünyesinin kapsülün etrafında bir hücre duvarı örmesini sağlayarak yapar. (kaynak: identipet). Mikroçipleri cerrahi olarak çıkarmak zordur. Son kullanma tarihleri yoktur ve yıpranmazlar. Hayvanın hayatı boyunca kalırlar.

Kapsülün içinde ise bilgiyi tutan silikon bir mikroçip bulunur. Bunun yanında bir kapasitör ve bakır sarılı bobin vardır. Kapasitör okuyucudan aldığı frekansı alır ve enerji haline dönüştürerek çipe iletir. Çip çalışıp bilgiyi yine bobini anten olarak kullanıp alıcıya yönlendirir. Bu radyo frekansini alan Okuyucu mikroçip numarasını dekode eder ve ekranında bilgileri kullanıcıya gösterir.

Bünyesinde hiçbir güç kaynaği bulundurmadiği için mutlaka bir okuyucuya yada scannera ihtiyaç duyar.

Avrupada, mikroçip uygulaması daha yaygın ve standart haline gelmiştir. Pet hayvanlarının yarısına yakını çiplenmiştir. Umarız bizim ülkemizde de yeni çıkan yasalarla mikroçip uygulanması yaygin hale gelir.

Mikroçip

Kullanım Alanları

Pet Hayvanlarında Yasal Kimliklendirme

5199 Sayılı hayvanları koruma kanununda pet hayvanları için yasal kimliklendirme ekipmanı mikroçip olarak belirlenmiştir.

1999 Marmara depremlerinde birçok ev hayvanı sahiplerinden ayrı kaldı ya da o feci kargasada kayboldu ve sokaklarda başıboş dolaşır oldular. Bu problem hayvanları sahipleri ile buluşturacak bir sisteme ne kadar çok ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkardı.

Buna ek olarak daha bizce daha büyük bir probleme çözüm olacagina inaniyoruz biz mikroçip ile kayit sisteminin. O da sokak hayvanlarinin çokluğu. Şehirlerde sürüler halinde dolaşan ve etrafa korku salan sokak köpekleri. Bu hayvanlarin büyük bir kısmı barınaklar tarafından ya da hayvan severlerin katkıları ileveteriner hekimler tarafından kısırlaştırılıyorlar. Maalesef sayıları azalmıyor. Bunun bir nedeni ise sokağa bırakılan ev hayvanları. Yeni yasa ile mikroçip takmalari zorunlu haline getirilen evcil hayvanları sokağa bırakmak isteyen sahipleri böyle acımasızca bir sey yapmadan önce bir kez daha düşünmek zorunda kalacak. Çünkü o hayvan belediye barınakları tarafından ele geçirildiğinde, çipi okunup sahibi anında saptanabilecek. Biraz sorgundan sonra hayvan sahibi yüksek cezalara çarptırılacak.

Pet Pasaport ve Mikroçip Video

____________________________________

Resimde gördüğünüz minik cihaz özel bir enjektör yardımıyla deri altına uygulanır. Yasal olarak uygulanması zorunlu olan bu işlem kliniğimizde yapılmaktadır.

Yine yasalar gereği zorunlu olan İVHO onaylı pet pasaport hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin!

Mikroçip Nedir?

Mikroçip yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan, okuyucu bir cihaz tarafından gönderilen sinyallere karşılık olarak dünya üzerinde bir eşi daha bulunmayan ve International Committee for Animal Recording tarafından onaylı bir numarayı okuyucuya gönderen mikro cihazlardır.

Bir tarayıcı kullanılarak deriye temas gerektirmeden rahatlıkla okunabilir ve asla hissedilmez. PetKimlik tarafından dağıtımı yapılan mikroçip okuyucuları ISO FDX-B ve FDX-A tipi mikroçipleri okuyabilmektedir.

Steril bir enjektör içinde implantasyona hazır şekilde dağıtımı yapılmaktadır.

Tamamen biyouyumlu bir koruyucu cam kapsül içindedir.

10 yılı aşkın araştırma ve geliştirme çalışmaları süresince ve yüzmilyonlarca uygulama sonucunda hiçbir yan etkisi veya zararı görülmemiştir.

Pet tarafından taşındığı sürece herhangi bir rahatsızlık vermesi veya pet tarafından hissedilmesi mümkün değildir.

Petin tüm ömrü boyunca çalışmaktadır ve herhangi bir yenileme gerektirmemektedir.

Aşılama kadar basit ve göreceli olarak acısızdır. Sadece küçük bir rahatsızlık verdiğinden herhangi bir anestezi gerektirmemekte ve tavsiye edilmemektedir

Pet Pasaport: https://www.sirinvet.com/post/pet-pasaport