Kemoterapi nedir?

Kemoterapi, kanser (tümör) hücrelerini öldürme yeteneğine sahip bir grup ilaca verilen isimdir. ŞirinVet veteriner tıp merkezi, kanseri tedavi etmek için çok farklı ilaçlar kullanabilir. Başlangıçta her hasta için kemoterapi protokolü, tedavi edilecek kanser türü ve evcil hayvanın genel sağlığı gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişir. Kemoterapiye başlandıktan sonra, protokoller en az yan etkiyle mümkün olan en etkili tedaviyi sağlamak için daha da değiştirilebilir. Bu nedenle, her kemoterapi protokolü, her hastanın spesifik ihtiyaçlarını karşılamak için son derece özel olarak tasarlanmıştır.

Kemoterapi evcil hayvanımı hasta eder mi?

Pek çok hasta sahibi başlangıçta evcil hayvanlarının kanserini tedavi etmek için kemoterapiyi kullanmakta tereddüt ediyor, çünkü evcil can dostlarının yaşam kalitesini tehlikeye atmak istemiyorlar. Her evcil hayvan sahibi, kemoterapi ile yapılan tedavinin can dostunda ciddi yan etkilere neden olacağını ve onun kendini kötü hissetmesine neden olacağından endişe duyabilir. Kemoterapide yan etkiler elbette olabilir fakat veteriner hekimlikte kemoterapi kullanımının temel amacı insan hastalarınkinden farklıdır. Bu ilaçları kullanmamızdaki temel amaç, evcil hayvanınıza mümkün olduğu kadar iyi bir yaşam kalitesi sağlamaktır. Kansere mümkün olduğunca agresif davranıyoruz, ancak can dostumuzun yaşam kalitesinin pahasına değil. Merak etmeyin eğer ki evcil hayvanınız kemoterapiyle ilgili önemli yan etkiler yaşamaya başlarsa, tedavi planımızı değiştiririz. 

Genellikle kemoterapi alan kedi ve köpekler, ilaç verildiği gün normal hissederler. Bazı durumlarda 3 ila 5 gün sonra, evcil hayvan sahibi, can dostunun iyi hissetmediğini söyleyebilir. Ancak 24 ila 48 saat içinde, hayvan bir sonraki ilaç dozu ile devam edene kadar kendi kimliğine geri döner. Her kemoterapiden sonra görülen yan etkileri değerlendirip tedavi protokolünde bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceğini değerlendiririz. Eğer evcil hayvanınızın yaşam kalitesinde artma var ve kanser tedavisinin çalıştığına dair kanıtlar olduğu sürece tedaviye devam ederiz.

Ancak her evcil hayvan farklıdır. Çok az bir grup hayvan yüzdesi kemoterapiye daha duyarlıdır ve hangi evcil hayvanların daha şiddetli kemoterapi toksisitesi yaşayacağını tahmin etmek imkansızdır. Ciddi bir toksisite ortaya çıkarsa, hastamızın iyileşmesine yardımcı olmak için kliniğimizde bir kaç gün misafir etmemiz gerekebilir. Neyse ki, kemoterapiyle ilişkili yan etkiler nedeniyle evcil hayvanları hastaneye yatırma ihtiyacı nadirdir. Bazı çalışmalar sadece %10 oranında kemoterapiye bağlı hastaneye yatırma ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Öncelikli hedefimiz, ona iyi bir yaşam kalitesi sağlamak olduğu için, önemli bir kemoterapi toksisitesi yaşarsa, gelecekteki dozlarla ilgili problemleri önlemek için doz azaltır veya ilaçları değiştiririz. Ayrıca, kemoterapiyle ilişkili yan etkilerden memnun değilseniz, istediğiniz zaman tedaviyi kesmeyi seçebilirsiniz. Bir çok kedi ve köpek, herhangi bir toksisite yaşamadan kemoterapi protokollerini tamamlayabilir veya sadece hafif bir toksisite yaşar.

Kemoterapi ile ilişkili yan etkiler nelerdir?

Kemoterapi alan köpek ve kedilerde en sık karşılaşılan yan etikiler, gastrointestinal sistem ve kemik iliğini içerir. Bu yan etkilerin özellikleri aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bu yan etkiler genellikle öngörülebilir bir zamanda meydana gelir ve evcil hayvanınızın klinik bulguları önlemek veya azaltmak için tedavinin erken dönemde yapılmasını sağlar. Yan etkiler genellikle geçicidir ve bir kaç gün içinde giderilir.

Gastointestinal yan etkiler:

Mide ve bağırsağı kaplayan hücreler kemoterapiden etkilendiğinde sonuç kusma, ishal ve iştahsızlık olabilir. Bu şikayetler meydana gelirse kemoterapi aldıktan 3-5 gün daha devam edebilir ve bir kaç gün içinde düzelir. Bu durumda can dostunuz için mide bulantısını önlemek için ilaçlar sunabiliriz. 

Kemik iliği yan etkileri:

Kemik iliği beyaz kan hücrelerinin üretilmesinden sorumludur ve kemoterapiden etkilendiğinde, bu beyaz kan hücre seviyeleri geçici olarak düşebilir. Bu kemoterapiden 7 gün sonra meydana gelir, ancak zamanlama kullanılan ilaca göre değişebilir. Çoğunlukla bu hücreler 24 ila 48 saat içinde normale dönecektir.

Diğer çeşitli yan etkiler:

Kemoterapi alan insanların aksine kedi ve köpeklerde saç dökülmesi genellikle çok azdır. Kediler bıyıklarını kaybedebilir. uzun tüylü kediler dış tüylerini kaybedebilir. 

Bazı kemoterapi ilaçları damar dışına sızarsa, cildi ve cildin altındaki dokuları aşırı derecede tahriş edebilir. Bu ilaçlardan bazıları vincristine, vinblastin, adriamisin ve mustargen dir. Bu yüzden kemoterapi ilaçları eğitimli veteriner hekim ve teknikerler yardımı ile verilmelidir.

Kemoterapi ilaçları nasıl verilir?

Kemoterapik ilaçların çoğu damar içine verilir. Bu ilaçlar kliniğimizde veteriner hekim kontrolünde uygulanması gerekir. Bazı ilaçların ağızdan verilen formları da vardır. Bunlar hekiminiz uygun görürse evde verilebilir.

ŞirinVet onkoloji servisi için ne beklemeliyim?

Her kemoterapi ilacı vermeden önce evcil hayvanınızın nasıl hissettiğini sizinle görüşürüz. Fiziki muayenesi yaparız. Gerekli kan testlerini uygularız. Evcil hayvanınızın tedavi göreceğini tesbit ettikten sonra uygun yol ve süre ile kemoterapi ilacını uygularız. 

Kemoterapi randevuları sabah 09.00 gibi alınır ve öğleden sonra teslim edilecek şekilde planlanır. Bırakma randevusu olarak kendinizi planlayın. Kemoterapi sonrası daha fazla kalması gerekirse ŞirinVet bununla ilgili düzenlemeler yapacaktır.

Kemoterapi pahalı mıdır?

Çoğu kanser türü için değişen maliyetlerde birçok tedavi seçeneği vardır. ŞirinVet, evcil hayvanınız için onun ve sizin gereksinimlerinize uygun bir tanı ve tedavi planı geliştirmek için çok sayıda eğitimli onkolog ve sağlık uzmanlarından faydalanacaktır. Kemoterapinin maliyeti, ne sıklıkla kan tetkiklerininin yapılacağına, hayvanın büyüklüğüne, tedavi sayısına ve uygulanan ilaca göre değişir. 

Evcil hayvanım ne kadar süre kemoterapi görecek?

Belirli bir kemoterapinin uzunluğu, tedavi edilen hastalığa ve evcil hayvanınızın verdiği cevaba göre değişir. Bazı hastalar için belirli bir kemoterapi gerekir ve kemoterapi bittiğinde ilave bir tedavi gerekmez. Sadece belli zaman aralıklarında kontrollerinin yapılması gerekir. Diğer kanser türleri için uzun vadeli bir kemoterapi gerekir. 

Acil bir durum olursa ne olur?

Kemoterapi sonrası evcil hayvanınızla ilgili bir sorunuzun veya endişeniz varsa hemen bizi arayın. Acil hekimimiz 7 gün 24 saat bu sorunun giderilmesi için yardımcı olacaktır. 

ŞirinVet Acil: 0(212) 607 1700

Son düşünceler

Kemoterapi alan kedi ve köpeklerin çoğu, tedavi sırasında ve sonrasında mükemmel bir yaşam kalitesine sahiptir. Kemoterapi ile aylar, haftalar ve bazen yıllarca mutlu yaşam sağlamak mümkündür. Evcil hayvan sahiplerinin çoğu kemoterapiyi sürdürme kararlarından pişman olmadıklarını söylüyor. 


ANA SAYFA

HİZMETLERİMİZ

İLETİŞİM

KONUM