Kuşlar solunum sistemi hastalıklarına çok duyarlıdır. Rüzgarda kalma, kötü hava koşulları, enfeksiyöz hastalıklar gibi etkenler onların narin vucutlarında hastalık yapar. Gecikmeden veteriner hekiminize götürmeniz önemlidir.

Kuşların solunum sistemi üst solunum yolları ile başlar. Bu bölgenin görevleri; koku alma, havadaki kalıntıları filtreleme, termoregülasyon ve vucuttaki suyun korunmasıdır. Bu bölgenin hastalıkları başlıklar altında toplayacak olursak; Sinuzitis, rhinitis, servikosefalik hava keselerinin rupturu, koanal atrezidir. Üst solunum yolu hastalıklarının teşhisinde görüntüleme yöntemleri ve detaylı muayene çok önemlidir.

 

 

Alt solunum yolu hastalıkları ise trakea problemleri, pulmoner parankimin hastalığı, hava kesesi hastalıkları, aspergillozis olarak ana başlıklarda toplanabilir. Bu bölgenin tanı ve tedavisi ise daha zordur. Nebülizasyon ve hatta gerektiğinde yatılı tedavi gerekebilir. 

 

 

Kuşunuzda nefes darlığı, sık nefes alıp verme, kuyruk hareketlerinin düzensizliği, ani gelişen uçamama problemleri, kabarıklık gibi durumlarda acilen veteriner hekiminize başvurun. 

Erken teşhis hayat kurtarır.

 

Veteriner Hekim Samet Atla