Kuşlarda tüy yolma veya kendine zarar verme bir çok nedeni olabilir. Psikolojik ve psikolojik olmayan nedenler olarak görülen tüy yolmanın tanısını koyabilmek için psikolojik olmayan nedenleri ekarte etmek gerekir. Self mutilasyon yani kendi kendine zarar verme zararlı bir deri uyarıcısının deride acı ve rahatsızlığa neden olması veya sistemik ve iç organlara ait hastalıkların deride çiğneme isteği oluşturması sonucu gelişebilir. 

Psikolojik nedenler; dikkat çekme, can sıkıntısı, çevresel değişkenlik, seksüel çekince, anksiyete gibi sebepler görülebilir.

Psikolojik olmayan nedenler; alerjik deri hastalığı, chlamydophilosis, ektoparazitler, endoparazitler, çevresel allerjenler, hipotiroidizm, yetersiz beslenme, neoplaziler, enfeksiyöz folikülitler, viral ve bakteriyel hastalıklar ve diğer sistemik hastalıklar. 

Kuşunuzda tüy yolma varsa yukarıda anlatılan nedenleri ayırt etmek için veteriner hekiminize danışın. Muayene ve yapılacak uygun tetkiklerden sonra bu problemin çözümü daha kolay olacaktır.

Klinik İletişim: 📞 0(212) 607 1700
Konum: 🏥 Google Maps