KEDİ CORONA VİRÜS (FECOV) NEDİR ?

Kedi koronavirüsü (FCoV), hayvanat bahçelerinde yetiştirme sığırları, kurtarma barınakları, kedi barınakları ve büyük kediler gibi çok kedili ortamlarda her yerde bulunan, ancak başıboş ve vahşi kedilerde nadir görülen pozitif bir RNA virüsüdür. Şu anda iki FCoV genotipi bilinmektedir: Sahada baskın olan FCoV tip I (FCoV-I) ve FCoV tip II ( FCoV-I ve köpek koronavirüsü arasındaki rekombinasyondan kaynaklanan FCoV-II) 

NASIL BULAŞIR ? 

FCoV esas olarak evcil kedilerin gastrointestinal yolunun bir patojeni olup, bağırsaklarda çoğalır ve kalıcı veya geçici olarak enfekte olan kedilerden dışkı-oral yolla yayılır. FCoV enfeksiyonları genellikle subkliniktir, ancak akut ve kronik ishal, yeni enfekte kedi ve kedilerde yavru kedilerin bodurluğu veya geçici üst solunum bulguları ve kalıcı olarak enfekte olan taşıyıcı kedilerde dışkı inkontinansı gibi bir dizi sorunlu durumla sonuçlanabilir.

TEDAVİDE KULLANILAN GS441524 NEDİR ? 

Büyük bir ilerlemeyle yakın zamanda FIP'in yeni bir antiviral nükleozid analoğu olan GS-441524'ün parenteral uygulamasıyla iyileştirilebileceği bulundu. Bu ilacın veteriner kullanımı için henüz ruhsatlandırılmamış olmasına rağmen bir çok hasta sahibi tarafından tedarik edilip kullanılmaktadır.
 
GS-441424 bir çok marka adı altında satılmakta ve bunların çoğunun üzerinde marka adı ve bilgi yazmamaktadır. Sosyal medyada satışını yapanların kendi preparatları dışında diğer markaları kötülediğini ve çok fazla bilgi kirliliği olduğunu görüyoruz. Genelde tüm ilaçların içeriği %99 saflıkta etken madde içerir ve çoğu tedavide başarı sağlamaktadır. 
 
Veteriner hekiminiz kontrolünde ilaca başlamanız ve onun deneyimleri doğrultusunda ilacı tedarik etmeniz önemlidir.

 

 

KEDİ CORONA VİRÜS (FECOV) NEDİR ?