Kedilerin FİP hastalığı kedilerin bağışıklık sistemine etki eden bir hastalıktır. Hastalığa corona virus sebep olmaktadır. Fip oluşturan corona virus tipleri belirli beyaz kan hücrelerini istila ederek bu hücrelerde çoğalırlar. Virus tarafından enfekte olan hücrelerin bulunduğu dokularda şiddetli bir yangısal reaksiyon meydana gelir. Hastalığın efuziv ve non-efuziv olmak üzrere iki formu vardır. Hastalık kedigiller ailesi içinde bulaşıcıdır. Diğer hayvanlar ve insanlara geçtiği konusunda hiç bir tıbbi bilgi yoktur.

Hastalığın belirtileri; iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, halsizlik, durgunluk, karın bölgesinde sıvı toplanması, göz ve görme problemleri, solunum sorunları ve sinir sisteminin etkilenmesine bağlı olarak denge problemleridir. 

Tedavi; Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte son zamanlarda kullandığımız ilaçların etkisini görmekteyiz. Hastalık formlarına göre tedavide başarı şansımız değişkendir. FİP hastalığına yakalanmış bir kedi sahibi iseniz bizimle mutlaka iletişime geçin. 

ŞirinVet - 0212 607 1700