PARAZİT TEDAVİSİ

Köpeğiniz öncelikle iç ve dış parazitlerden arındırılmalıdır. Parazitler köpeğinizin bağışıklık sistemini baskı altına aldığı için öncelikle parazit mücadelesi yapılmakta ve köpeğinizin bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir. Köpeğin sindirim sisteminde bulunan tenya, kancalı kurt ve şerit gibi iç parazitlerden; bit, pire, kene gibi dış parazitlerden korunmasına yönelik yapılır. Dış parazit tedavisi aylık, İç parazit tedavisi ise yaşam şartlarına göre değişmekle birlikte 2-3 ayda bir tekrar edilmelidir.
 

AŞILAR

  1. Puppy DP: Anneden erken ayrılan yavrulara uygulanan yavru karma aşısıdır. Kliniğimizde uygulanan yavru karma aşı Canine Parvovirus ve Canin Distemper (köpek gençlik hastalığı) virüslerine karşı köpeğinizi korumaktadır.
  2. 
Karma Aşı: 5 farklı virüse karşı koruyuculuk sağlayan aşıdır. Bunlar;
-Parvovirüs ( kusma, ishal, dışkıda kan görülmesiyle karakterize ölümcül bir hastalığın etkenidir.)
-Distemper:- Köpek gençlik hastalığı (Solunum, sindirim, sinir sisteminde etkisini gösteren, yavru köpeklerde ölüm oranı yüksek olan bulaşıcı viral bir hastalığın etkenidir.)
-Adenovirüs- Tip 2 ( Daha çok solunum sisteminde hastalık yapmaktadır." İnfeksiyöz Tracheobronşitis veya Kennel Cough" olarak adlandırılan köpek öksürüğü hastalığının etkenlerinden biridir)
-Parainfluenza ( Üst solunum yollarında enfeksiyon oluşturan öksürük ile kendini gösteren hastalığın etkenidir.)
-Leptospira Canicola (Böbreklerde bozukluk yapan kanlı ishal ve sarılık meydana getiren bakteriyel bir hastalığın etkenidir).
 

  3. Bronşin (KC aşısı): Etkeni Bordetella bronchiseptica bakterisi olan, Kennel Cough- Köpek boğmacası olarak bilinen, üst solunum yollarında enfeksiyon oluşturan kronik öksürükle karakterize bulaşıcı bir hastalığa karşı uygulanan aşıdır. Uygulaması 2 şekilde yapılmaktadır. Enjeksiyon ile deri altına uygulandığında 3 hafta sonra tekrarının yapılması gerekmektedir. KC aşısı nazal boşluğa uygulandığında ise tekrarına gerek yoktur.
 

  4. Corona Virus Aşısı: İştahsızlık, kanlı- mukuslu ishal, kusma meydana getiren viral bir hastalığa karşı koruma oluşturur.
 

  5. Lyme aşısı: Borrelia burgdorferi, B. Garinii, B. Afzelii türü bakterileri hastalığın etkenleridir. (Spiroket). Lyme hastalığı, insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Etken Ixodes cinsi keneler aracılığı ile yayılır. Ateş ve eklemlerde ağrı şikayeti ile başlayan hastalık polyartritis ile kendini belli eder. Hastalık vücudun birçok sisteminde etkin olmaktadır.
 

  6. Kuduz Aşısı: Kuduz hastalığına sebep olan Rabies virüsüne karşı koruma sağlayan aşıdır.
  7. Mantar Aşısı: Microspora canis etkenine karşı uygulanan aşı 15 gün arayla 2 doz olarak uygulanır. Senelik tek doz tekrarı yapılmalıdır.

yavru köpek

Köpek Aşı Takvimi

Hafta Vurulacak Aşı
6 İç Dış Parazit Aşısı
7 İmum Stimulan 1 3 5
8 İç Parazit 2
9 Karma 1
10 Corona 1
11 Bronşin 1
12 Karma 2
13 Corona 2
14 Bronşit 2
15 Kuduz + Tetanoz 1
16 Karma 3
17 Lyme 2 + Mantar 2
18 Tetenoz 2
19 Lyme 2 + Mantar 2
20 Karma 4

 

 

Kedilerin aşı tavmi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız incelemenizde fayda var ;