Kaudal stomatit kedilerin ağız dokularında meydana gelen ciddi bir enflamatuar reaksiyondur. Diş eti ve oral mukoza çoğalması ve enflamasyonunun klinik tanısıdır. Başka bir deyişle, kaudal ağız ile ortaya çıkan ve kaudal stomatit ve periodontal hastalık arasındaki sınırları belirleyen faktör olan enflamasyondur.

Nedenleri; Bu hastalığın nedenleri şimdilik bilinmemektedir. Duruma neden olan faktörler arasında plak bakteriler, virusler, bartonella henselae enfeksiyonu veya değiştirilmiş bağışıklık durumu (FeLV veya FIV) bulunmaktadır.

Klinik Belirtileri; Ağız kokusu, yutma güçlüğü, yemek yemede isteksizlik, anoreksiya, yemek yerden yada esnerken acı çekme, kilo kaybı, azalmış bakım ve salya akıtma.

Tanı; Kaudal stomatit klinik bir sendromdur ve belli bir etyoloji ya da tanı göstermez. Tanı, görsel kontrolle ya da ağızdaki çürükten yapılır. Diğer bazı hastalıklardan ayırt edilmesi için kan testleri gerekebilir.

Tedavi; Bu hastalık süreci için tedavinin amacı ağız iltihabını tamamen ortadan kaldırmaktır. Ancak, iltihabın azaltılması bazen olabilecek en iyi sonuçtur. Küçük azı ve azı dişlerinin çekilmesi ağızdaki tüm dişlerin çekilmesi, kronik immun baskılayıcı tedavi, anti-enflamatuar tedavi, interferon ve antibiyotikler gibi bazı tedavi yöntemleri önerilmektedir. Dişlerin çekilmesi yöntemi bir çok olguda gereklidir.

Yukarıda sayılan klinik belirtilerden biri yada bir kaçı minik dostunuzda varsa gecikmeden veteriner hekiminize muayene ettirin.

caudal stomatit      

     

Klinik İletişim: 📞 0(212) 607 1700
Konum: 🏥 Google Maps